Erciş Haberleri

‘11 Mart Deklerasyonu Kürdistan halkının büyük kazanımıdır’

Kürdistan Hükümeti, 11 Mart 1970’te Irak hükümeti ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında imzalanan deklerasyonla ilgili yaptığı açıklamada, “11 Mart 1970’te imzalanan anlaşma, Kürdistan halkının çalışması, mücadelesi ve verdiği bedellerin ürünü Eylül Devrimi’nin büyük bir kazanımıdır” ifadelerine yer verdi.

Kürdistan Hükümeti, 11 Mart 1970’te Irak’la imzalanan deklerasyonun yıldönümünde yazılı bir açıklama yayımladı.

Kürdistan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Eylül Devrimi liderliğiyle Irak arasında 11 Mart 1970’te imzalanan anlaşma, Kürdistan halkının çalışması, mücadelesi ve verdiği bedellerin ürünü olan Eylül Devrimi’nin büyük bir kazanımıdır” denildi.

Bugün deklerasyonun 49’uncu yıldönümü olduğu hatırlatılan açıklamada, deklerasyon “Kürdistan halkının meşru hakları için mücadelesinin ürünü” olarak tanımlandı.

Deklerasyonun Kürt halkının meşru haklarının tanınması konusunda büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“11 Mart Deklerasyonu; önemli bir resmi belge olmasının yanı sıra Irak’ın Kürtlerin siyasi, idari ve kültürel hakları ve özgürlükçü devrimini tanıması, Kürdistan halkı ve devrim liderliğinin barışçı olması ve her zaman diyalog yolunu tercih ettiğinin resmi olarak kabul edilmesiydi.”

Açıklamada, bugün de barışçıl diyalog yolunun öncelikli seçenek olduğu ve tüm tarafların iradelerine saygı duyulduğu, Kürdistan ve halkının tüm bölge halkları için dostluk ve barış mesajının yinelendiği vurgulandı.

11 Mart Deklerasyonu, Eylül Devrimi’nin ardından 2 yıl süren görüşmerden sonra Irak hükümeti ile Eylül Devrimi liderliği arasında imzalandı.

Kürdistan’ın efsanevi lideri Mele Mistafa Barzani, 11 Mart 1961’de Irak rejimine karşı Kürt halkının haklarını elde etmek için Eylül Devrimi’ni başlattı.

You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.