Erciş Haberleri

62 haftadır seyircisiz oynayan Amedspor’dan yeni pankart

Diyarbakır’daki 5 hak örgütü, “İnsan Hakları Haftası” etkinlikleri kapsamında, Amedspor’a yönelik ayrımcılığa karşı stad önünde ortak basın açıklaması yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Hak İnsiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası temsilcileri yaptıkları açıklamada Amedspor’un 62 haftadır deplasman maçlarına seyircisiz çıktığını hatırlattı.

Amedspor’un uzun yıllardır ayrımcılığın her türüne maruz kaldığına dikkat çeken örgüt temsilcileri, “Ülkenin dört bir yanında yüzbinlerce taraftarı olmasına rağmen gittiği her deplasmana yasak konan, futbolcuları fiziksel saldırıya uğrayan, yöneticileri tartaklanan, spor dedikçe hedef gösterilen, barış dedikçe kriminalize edilen kentimizin spor kulübü Amedspor’la dayanışmak için bugün buradayız” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Özellikle son yıllarda Amedspor’a yönelik nefret söylemleri deplasmanda oynadığı bütün müsabakalara sirayet etmiştir. Nefret söylemlerinin sürekli devam etmesi nedeniyle bu durum kollektif linçe dönüşmüştür. Kollektif linç sonucunda Amedspor neredeyse gittiği her deplasmanda hem saha içinde hem de saha dışında fiziksel ve sözel şiddete maruz kalmıştır. Müsabaka esnasında futbolcuları dövülmüş, rakip takım yöneticileri tarafından Amedspor’un yöneticileri ve futbolcuları darp edilmiştir. Amedspora yönelik uygulanan bu ayrımcı söylemler sonucunda geçtiğimiz yıl Amedspor kaptanlığını da yapan eski futbolcusu Deniz Naki, Almanya’da silahlı saldırıya uğramıştır. Amedspor’a yönelik sistematik nefret bununla da son bulmamış son olarak gittiği bir deplasman maçında rakip kulüp yöneticilerinin bilgisi dahilinde militarist, nasyonel marşlar çalınarak hedef gösterilmiş yine şans eseri takım sağ salim kente dönebilmiştir.

Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz; Amedspor’a yönelik bu denli hasmane tavırları besleyen kollektif nefretin cezalandırılmaması kentimizin spor kulübüne yönelik düşmanca tavırları pekiştirmektedir. Amedspor’a ve bölge takımlarına uygulanan bu şiddet ve nefrete yönelik eğer ciddi önlemler alınmazsa, takımlarımıza yönelik işlenen suçlar cezasız kalırsa olayların tekrar yaşanabileceği bilinen bir gerçektir.”

Hak örgütü temsilcileri, açıklamanın ardından Amedspor-Bayrampaşa karşılaşmasını izlemek üzere stada girdi. Amedsporlu futbolcuların ‘İnsan haklarıyla insandır’ pankartıyla maça çıkmaları dikkat çekti.

Taraftarının desteğiyle karşılaşmaya etkili başlayan Amedspor, maçın 17’nci dakikasında Umut ile bulduğu golle 1-0 öne geçti. Maçın ikinci devresine de etkili başlayan Amedspor, 72’nci dakikada Burak ile skoru 2-0 yaptı. Bayrampaşa, 85’inci dakikada kazandığı penaltıyı gole çeviremeyince karşılaşma Amedspor’ın 2-0 üstünlüğüyle sona erdi. Amedspor bu sonuçla gruptaki puanını 24’e çıkardı. (SPOR SERVİSİ)

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.