Erciş Haberleri

83 gündür açlık grevindeki tutuklu: Eylemimiz Kürt halkı için bir çağrıdır

Tecride karşı 83 gündür açlık grevinde olan tutuklu Cüneyt Aslan, direnişten başka bir yollarının olmadığını vurgulayarak, “Eylemimiz, Kürt halkı için bir çağrıdır. Bu eylem sizin, bu direnişçiler çocuklarınızdır. Direndik, direniyoruz ve daha güçlü direneceğiz” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 121’inci gününde sürüyor. Güven ile birlikte cezaevlerinde 300’ü aşkın tutuklunun başlattığı açlık grevleri de yayılarak sürüyor.
‘BEDELİ NE OLURSA OLSUN…’
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Cüneyt Aslan da eyleme katılan ilk grup arasında yer alıyor. 83 gündür açlık grevinde olan Aslan ailesi ile yaptığı görüşmesinde moral ve motivasyonlarının yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Önemli bir süreçte büyük bir direniş sergileniyor. Leyla Güven, Nasır Yağız’ın şahsında, dünyanın dört yanında ve zindanlardaki tüm eylemcileri selamlıyoruz. Eylemimiz 14 Temmuz ruhu ile sürüyor. Zafer gelmeyene kadar Mazlum, Kemal, Hayri ve Sara arkadaşın izinden gideceğiz. Onlara layık olmak bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Bedeli ne olursa olsun bu arkadaşlarımızın ruhu ile direnip başaracağız. Eylemimiz güçlü bir irade ile devam ediyor. Direniş ruhu ile Mart ayına girdik.”
‘MART DİRENİŞ AYIDIR’
Mart ayının kendileri için direniş ayı olduğuna dikkat çeken Aslan, “Mart bizim için Newroz’dur. Mart bizim için direniştir. Bundan dolayı binlerce tutuklu arkadaşımız açlık grevi eylemine başladı. Direnişe katıldılar. Direnişi büyüttüler. Eylemimizin kaçıncı günde olması bizim için bir önem taşımıyor. Leyla arkadaşın eylemi 4 ayını geride bıraktı. Çok iyi bilinmelidir ki eylemimizin ardından tüm dünya bu tecritten haberdar oldu. 20 yıldır önderliğimiz üzerinde süregelen ağır bir tecrit var. Bugün herkes bu mutlak tecridi biliyor. Bu tecrit aynı zamanda Kürt halkını da kuşatmış. Tecrit politikalarının kirli yüzü ortaya. çıkmış durumda. Eylemimiz tarihe mührünü vurdu. Eylemimiz şimdiden başarıya ulaşmıştır. Ve büyük başarılara da gebedir. Tecridi kırdığımızı söylemiyoruz. Ancak binlerce kişi olarak şunu söylüyoruz. Tecridi kıracağız. Tecridi parçalayıp faşizmi yıkacağız” dedi.
‘EYLEM SAHİPLENİLMELİ’
“Eylemimiz, Kürt halkı için bir çağrıdır” diyen Aslan sözlerini şöyle tamamladı: “Bu eylem sizin, bu direnişçiler çocuklarınızdır. Kimse bizden sessiz kalıp seyretmemizi beklemesin. Sessiz kalmayacağız, izlemeyeceğiz, şerefimizi bırakmayacağız. Bundan dolayı daha güçlü direneceğiz. Direndik, direniyoruz ve daha güçlü direneceğiz. Kürt halkı bu eylemi çok güçlü bir şekilde sahiplenmesi gerekir. Bugün sahada öncüler sizsiziniz. Herkes kendine güvensin. Bu dönemde yapacağı en küçük bir şeyde bu halkın geleceği için büyük bir önem atfediyor. Gençler her zamandan daha fazla direnmeli. Genç olarak başladık ve genç olarak başaracağız. Her zaman söylediğimiz gibi pasif kalmak yenilmeye, teslimiyet ihanete, direniş de zaferi getirir. Kimsenin şüphesi olmasın, sonuna kadar direneceğiz. Kimse bu direnişi izlemesin, yapılması gereken sahiplenmektir.”
You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.