Erciş Haberleri

Amedspor 3-0 kazandı

Bir maçı 3-0 kazanmak başarı mıdır? Evet Başarıdır. Peki bu başarı kalıcı olabilir mi? Diğer bir deyimle bu maçta başarıyı sağlayan tecrübe tekrarlanabilir mi? Kuşkuluyum. Kuşkumun nedenlerini de tek tek izah etmek istiyorum. Mesela gollerin atılış biçimlerini analiz edelim. İlk gol kornerden gelen topa vurulan bir kafa ile üretildi. Yani, bir duran top pozisyonudur burada söz konusu olan. Eğer çok sıkı çalışılırsa duran toplardan böyle sonuçlar üretmek her zaman mümkün. Bu topun gol olması ise bütünüyle hatalar zincirinin sonucunda gerçekleşti.

Doğrusunu söylemek gerekirse köşe atışı doğru yapıldı. Ceza sahasının kaleye yakın olan dilimine tamda kafa vurulacak bir seviye ve şiddet ile top kesildi. Nezir zamanlama hatasıyla zıpladı o nedenle de topa istediği şekilde istediği yere ve istediği sertlikte vuramadı. Top deyim uygunsa o düşüşteyken kafasıyla buluştu ve yumuşak bir biçimde kalecinin ellerine gitti. Ama Bodrumspor kalecisi öyle heyecanla topu bloke etmek istedi ki, top ellerinin arasından kayıp ağlarla buluştu.

İkinci gol, oyuna ikinci yarıda giren 17 numaralı oyuncunun,  sağ kenardan yere paralel olarak kestiği topun, rakip savunmacı tarafından kendi kalesine göndermesiyle oluştu. Biraz daha dikkati bir savunmacının kolaylıkla uzaklaştırabileceği top, gol oldu. Üçüncü gol ise, Kaleci Erdi’ nin degajıyla buluşan Sıddık’ın topu kontrol edip köşeye bırakmasıyla üretildi. Yani aslında iki paslık bir gol oldu. Kaleci uzun vurdu, Sıddık kontrol edip topu ağlara yolladı.

Hiç kimse kusura bakmasın, üç gol de doğaçlama goller statüsünde değerlendirilir. Bu goller tekrar edilebilir goller değil. Keşke tekrarlanabilir olsaydılar da her maçta böyle üç gol üretme imkanı olsaydı.

Maçı büyük bir dikkatle izledim. Hücum planı bakımdan Amedsporun ısrarla tekrarladığı bir akışkanlık görmedim. Tam tersine her hücum girişiminde her oyuncu elini kaldırıp topu talep etti. Bu davranışın iki anlamı var. 1- bir hücum planınız yok o nedenle her oyuncu top talep ediyor .Çünkü eğer ortada bir plan olsa, oyuncular el kaldırmak yerine topu istemek yerine, o planın gerektirdiği pozisyonlar için pozisyon alırlardı. 2- Üstünde çalışılmış bir plan olsa bile oyuncular henüz o planda kendi pozisyon ve görevlerini idrak edememişler demek ki.

Neden ne olursa olsun sonuç şunu gösteriyor. Amedsporun derli toplu, herkesin pozisyon içindeki kendi rolünü içselleştirip, idrak ettiği ve o planının disiplinine sadık kaldığı bir kurguya, hücum planına ihtiyaç var. Doğaçlama hücum girişimleriyle bir takım istediği yere gelemez, istediği sonuçları üretemez.

Benim esas garipsediğim şey savunmanın çakılı ve gömülü pozisyon alışıydı. Özellikle iki stoper ve sağ savunmacının, maç boyunca neredeyse kendi yarı sahalarının dışına çıkmayışları, büyük sorun. Dörtlü savunma çok geride beklediği için, savunanın önünde oynayan ön liberolar ile araları çok açılıyordu. Deyim uygunsa savunmanın önü hangar gibi boşluklar veriyordu. Bodrumspor’un bütün tehlikeli atakları da bu boşluktan kaynaklandı.

Defansın bir bütün olarak bu kadar içeriye gömülmesi büyük bir hatadır. Bu hata sadece rakibi kolay davet etmez ceza sahasına, aynı zamanda bu hata oyunu rakip yarı sahada oynamanıza da engel olur.

Bodrumspor bu büyük hataları değerlendiremedi, ama başka bir rakibin bu hatalardan büyük kazançlar elde edeceği çok açık. Dünyadaki bütün savunmaların ilk birinci görevi topu ve rakibi kendi ceza sahasından uzak tutmaktır. Bunun biricik yolu ise, ileriye çıkıp rakip için oynanacak alanları daraltmaktır. Savunma demek kale nöbeti tutmak demek değildir.

Kısaca maçı 3-0 almak başarıdır ama bu başarıya kimse aldanmasın. Amedsporun çok işi var. Amedspor ev ödevini çok iyi çalışmalıdır. Benden söylemesi. Her biji Amedspor.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.