Erciş Haberleri

IŞİD’in, 3 DSG’li esir karşılığında DSG’den talebi

KRDNews‘te yer alan ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırılan habere göre, Bağoz’daki tünel ve siperlerde kalan IŞİD örgütü üyeleri ile DSG arasında bir anlaşma gerçekleşti.

Bu anlaşmaya göre IŞİD elindeki 3 DSG’li esiri serbest bıraktı ve bunun karşılığında 130 IŞİD üyesi ile 220 sivilin kuşatılan bölgeden çıkarılmasını istedi.

Kaynaklar, Bağoz’dan çıkışlarına izin verilen IŞİD’li teröristlerin Rakka’ya ailelerinin yanına ulaştırıldığını doğruladılar

5 DSG savaşçısı da özgür bırakılmıştı

SOHR haberinde 3 DSG’li savaşçının serbest bırakılması anlaşmasına benzer bir anlaşmanın 6 Kasım 2018 tarihinde IŞİD ile DSG arasında gerçekleştiğini ve o anlaşmada IŞİD örgütünün elinde bulunan 5 DSG’li esirin serbest bırakıldığı dile getirildi. Ancak 5 DSG’li karşılığında nasıl bir anlaşmanın yapıldığı ve ne karşılığında serbest bırakıldığı hususunda bir bilginin elde edilemediği de vurgulandı.

Bunların yanısıra, DSG güçlerinin Suriye-Irak sınırında bulunan bir yerleşim bölgesinde IŞİD tutsağı bir Ezidi kadını da özgürleştirdikleri öğrenildi.

You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.