Erciş Haberleri

Menbiç Askeri Konseyi: Ruslarla sözlü anlaşma yaptık

KRDNews‘in Al Monitor’da yayınlanan Amberin Zaman imzalı haberden alıntıladığı habere göre, Rus güçleri Menbiç’i Türkiye’nin saldırılarına karşı koruma sözü verdiler. Askeri Konseyin eş başkanı Muhammed Mustafa Al Monitor’a şöyle konuştu:

“Rus komutanları iki gün önce Amerikalılar Suriye’yi terkeder terketmez güçlerini sınır boyunca (Menbiç ile Türk kontrolündeki Fırat’ın Gazabı Bölgesi) konuşlandıracaklarını anlattılar. Bize ‘Eğer ABD yarın terkederse, biz onların yerini alacağız’ dediler.”

Mustafa, Menbiç’in dışında konuşlanmış ABD güçleri ile Arima’da Suriye Arap Ordusu ile birlikte konuşlanan Rusların arasında sadece yarım kilometre mesafe bulunduğundan yer değişikliğinin kolay olacağını dile getirdi.

Amerikalıları tercih ederiz

Amerikalıları tercih ettiklerini dile getiren Askeri konseyin sözcüsü Şerwan Derviş, “Onların kalmasını istiyoruz ve Ruslara Amerikalılar ayrılana kadar onların gelmesini istemediğimizi söyledik” şeklinde konuştu.

“Menbiç’te hiç bir YPG’li bulunmuyor. Bu bir yalan.” şeklinde konuşan Menbiç Yasama Konseyi’nin eşbaşkanı Şeyh Faruk El Mashi, Türkiye’nin Arap ve Kürtler arasına, aşiretler arasına nifak tohumu ekerek Menbiç’i istikrarsızlaştırmaya çalıştığını ama başaramayacağını dile getirdi ve ekledi: “Eğer bize saldırırlarsa, kendimizi savunacağız.”

You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.