Erciş Haberleri

‘Önce mazotun ve gübrenin fiyatını düşürün’

VAN – Tanzim satış noktalarının iktidarın seçim malzemesi olduğunu söyleyen Vanlı hal komisyoncuları, “Hükümet bizi hedef göstereceğine önce mazotun, gübrenin fiyatını düşürsün” dedi.

AKP’nin sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı önleme gerekçesiyle tanzim satış noktası kurup, komisyoncuları aradan çıkarma girişimine tepki gösteren Van Hal Kompleksi’ndeki komisyoncular (aracı), mazot fiyatını ve gübre fiyatları ile yüksek vergileri hatırlattı. İl dışından gelen birçok ürünü pahalıya aldıklarını belirten aracılar, Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşanan ekonomik krizden kendilerini sorumlu tutmaya çalıştığına dikkat çekti. Komisyoncular, şimdilik 4 kentte kurulan tanzim satış noktalarının iktidarın seçim malzemesi olduğunu belirterek, “Hükümet önce mazotun, gübrenin fiyatını düşürsün” dedi.
‘MAZOTTAN DOLAYI NAKLİYAT ÜCRETLERİ YÜKSEK’
Ekonomik krizin herkesi etkilediği gibi kendilerini de etkilediğini söyleyen hal komisyoncusu Zana Abi, “Durumumuzun perişan olduğunu söylesem abartı olmaz. Ürünler aşırı pahalı, müşteriler gelip pahalı oldukları için alışveriş yapmıyorlar. Çoğu kişi sebze ve meyvenin pahalı olmasının suçunu biz komisyoncularda arıyor. Bu gerçeği yansıtmıyor. Bizler cüzi bir karla bu ürünleri satıyoruz” dedi. Halde sattıkları ürünlerinin il dışından geldiğini belirten Abi, mazot fiyatının yüksekliğinden dolayı nakliyat fiyatlarının da yükseldiğini paylaştı. Abi, “Bir ürün örneğin 1 lira ise buraya gelene kadar nakliyat ve yüklemeden dolayı 1.60 lira oluyor. Burada da komisyoncunun ödediği vergi, kira, işçi ücreti ve giderleri karşılaması için cüzi bir ücret katması gerekiyor” diye konuştu.
‘MAZOT, GÜBRE VE TOHUMUN FİYATINI SORAN YOK’
Komisyoncuları hedef göstermenin çözüm olmayacağını vurgulayan Abi, “Giderleri yükselten mazotun, gübrenin ve tohumun fiyatının düşürülmesi gerekiyor. Halkımızın sebze ve meyve yemesini biz de isteriz. Bizde de işler durma noktasına gelmiş. Durumun böyle olması bizlerin zararınadır. Doğalgaza, elektriğe, suya yani her şeye zam yapılmış durumda. Böyle olunca ister istemez sebze ve meyveye de zam geliyor” ifadesinde bulundu.
‘TANZİM DEĞİL KALICI ÇÖZÜM’
İktidarın kurduğu tanzim satış noktalarının seçim propagandası olduğunu belirten komisyoncu Ekrem Bor ise, “Antalya’da salatalığı 4 liraya alıp, tanzim satış noktasında 3 liraya satıyor. Bunu ancak seçime kadar götürebilirler. Seçimden sonra tanzim noktası devam etmez” diye belirtti. Ülkeyi krize sürükleyenlerin komisyoncular olmadığını söyleyen Bor, “Seçim yaklaştı. Zamların bahanesini başkasının üzerine atarak, seçim propagandası yapıyorlar. Tanzim satış noktası kurarak bu işe kalıcı çözüm bulunmaz. Gerçekten bu halkı düşüyorlarsa, mazot, gübre, tarımsal ilaç ve vergileri düşürsünler. Ama yok 2 aylığına seçim malzemesi olarak kullanacak” diye konuştu.
MA / Cemil Uğur – Fazıl Elçi
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.