Erciş Haberleri

Salih Müslim: Türkiye’nin Kürt fobisi var

Salih Müslüm makalesinin içeriğinde şu ifadelere yer verdi : “ Müslüman Kardeşler’in ideolojisini izleyen Türkiye, Suriye için kendi planlarına sahipti. O ülkedeki gücün, Müslüman Kardeşler hareketinin elinde olmasını istedi.”

Salih Müslüm, “ Esad Ankara’yı reddettiğinde Türkiye, tüm muhalifleri, milisleri ve hatta sivil toplum kuruluşları ile Suriye muhalefeti için güvenli bir sığınağa dönüştü. Türkiye ayrıca, Suriye muhalefeti için eğitim merkezleri açtı, onlara silah ve askeri teçhizat ve malzeme sağladı ve Suriye Kürtleriyle kimsenin ilgilenmemesi gerektiğini belirtti. Tam olarak böyle oldu.”

Müslim analiz makalesinin devamında Türkiye ve IŞİD ilişkileri olduğunu öne sürerek, “Daha sonra Türkiye, IŞİD’i  bölgelerine göndererek Kürtleri yok etmeye karar verdi.  Kürtler Kobanê’de IŞİD’i mağlup ettiğinde, Türkiye’nin kirli hileleri tüm dünyaya açıklandı. Terörizme karşı uluslararası koalisyon Kürtlerin yanında durmaya ve IŞİD’in işgal ettiği bölgeler serbest bırakılıncaya kadar terör örgütü IŞİD ile savaşmaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Kürtlerin meşru haklarını kazanacağı korkusuyla Suriye krizine siyasi bir çözüm bulmak için tüm uluslararası çabalardan uzak durma halinde olduğunu belirtti.

Salih Müslüm kendileri ve müttefiklerinin Cenevre, Astana ve Soçi görüşmelerinden dışlandıklarını  ve  ayrıca, Türkiye, Kürtleri korumasız bırakmak için Suriye’deki Kürt güçlerini (YPG) PKK’ye bağlı olarak göstermeye çalıştığını  yazdı.

PYD Sözcüsü Müslim, yazısında Türkiye’nin ‘Kürt fobisi’ olduğunu belirterek her Kürt’ü, ortadan kaldırılması gereken ‘PKK üyesi’ olarak baktığını ifade ederek “PKK’yi ‘terör örgütü’ olarak nitelendirmeyen her ülke, Türk devletiyle normal ilişkiler kuramaz” değerlendirmesinde bulundu.

You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.