Erciş Haberleri

Sanat gitti, Mehter kursu geldi!

Van’da 2012 yılında açılan ve 6 dalda kurs veren Nuda Kültür Merkezi belediyeye kayyum atandıktan sonra Mehter kursu vermeye başladı. Kursiyer Bor, ‘Nuda gençler için yeni bir kapıydı, kayyum o kapıyı gençlere kapattı’ dedi

Van’da 2014 yerel seçimlerinde büyük bir oy çokluğuyla 14 belediyenin 12’sini alan Demokratik Bölgeler Partisi(DBP), eşit temsiliyetle yönettiği belediyecilikte birçok ilke imza attı. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)ile 17 Kasım 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanırken, ilk olarak kadın kazanımları hedef alındı. Birçoğu kadın isimleriyle anılan kültür merkezlerinin isimleri değiştirildi, faaliyetleri durdurularak Kur’an kursu ve mehter eğitimlerinin verildiği mekanlara dönüştürüldü. Birçoğu 90’lı yıllarda dayatılan zorunlu göç sonrası ailelerin yerleştiği merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde 2012 yılında açılan Nuda Kültür Merkezi de kapatılan kurum ve dernekler arasında yer aldı. Merkezin ismi “Van Kültür Merkezi” olarak değiştirilirken, kurslar da tamamen bitirildi. Jın News’ten Rengin Azizoğlu’nun haberine göre, kültür merkezinin bu mahallede açılmasının bir nedeni halkı sanatla buluşturmak iken başka önemli bir nedeni de mahallede bilinçli olarak yaygınlaştırılan fuhuş, uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı mücadele etmekti. Bu kapsamda sadece kurslar değil kadın ve çocuklara yönelik birçok eğitim seminerleri ve atölyeler de düzenleniyor, madde bağımlılığı ve fuhşa karşı bi linçlendirme çalışması yapılıyordu.

Müzik,tiyatro, sinema…

Müzik, tiyatro, sinema, dil edebiyat, resim ve halk oyunları olmak üzere toplam 6 dalda açılan kurslar, ücretsiz olarak 2013 tarihinde resmi olarak çalışmalarına başladı. Kısa sürede her yaş grubundan kursiyerin katılabileceği şekilde düzenlenen kurs ve atölyelere açıldığı tarihte 2 bine yakın başvuru oldu. Ayrıca anadilde eğitimlerin de verildiği merkezde 40’a yakın eğitmen görev aldı.Müzik alanında erbane, gitar, bağlama, keman ve piyano eğitimleri verilirken, sonraki yıllarda Doğu Kürdistan’dan gelen hocalarla setar, kemençe ve santur kursları verilmeye başlandı. Resim alanında kara kalem, yağlı boya eğitimleri verilirken, tiyatroda da çocuk ve yetişkin grupları olmak üzere gençler için doğaçlama tiyatro ve atölyeler kuruldu. Birçoğu yurt dışından gelen sanatçılar ile kursiyerlere atölyeler düzenleniyor, konserler veriliyordu. Faaliyet gösterdiği 3 yıl boyunca binlerce kursiyere ev sahipliği yapan Kültür Merkezi’ne gelenler, sonrasında da kendi atölyelerini açabilecek düzeye geldi.

Kimsesiz bir kültür merkezi

Kültür Merkezi’nin açılmasıyla birlikte resim bölümüne kayıt yapan, en büyük hayalinin resim dalında kendini eğitmek olduğunu ve bunu Nuda ile gerçekleştirdiğini belirten Zozan Bor, “Kur’an dersleri zaten camilerde veriliyor. Kültür merkezinde Kur’an dersi verilmesine gerek yok. Kültür merkezi şu anda kimsesiz ve hiç bir genç eskisi gibi gidip gelmiyor. Nuda’nın kapatılması mahalledeki anneler ve çocuklar için de büyük bir kayıp. Çünkü orada çocuklar ve anneler için de tiyatro, sinema gibi birçok etkinlik düzenleniyordu. Kültür Merkezi’nin o mahallede açılması gençler için yeni bir kapıydı ama kayyum o kapıyı gençlere kapattı. Gençler için bir gelecekti kayyumlar bu geleceğin de önünü kapattılar. Ben orada resim eğitimi aldım ve hala devam ediyorum” dedi. Kültür Merkezi’nin hayatında olumlu değişiklikler yarattığını söyleyen Dilvin Abi ise, özgüvenini kazandığını dile getirdi. Önce gitar daha sonra da tiyatro kursuna devam eden Abi, tiyatroda 4-5 aylık eğitimini tamamladıktan sonra tam sahneye alışacakken Kültür Merkezi’nin kapatıldığını söyledi. Abi, “Hem müzikle hem de tiyatroyla olan alakam bir süre kesilmek durumunda kaldı. Mahalleden birçok arkadaşla beraber gidiyorduk. Çünkü o imkanlar mahallemizde ilk defa oluşmuştu ve maddi imkansızlıklardan dolayı biz oraya gidebiliyorduk. Bu imkanlar da elimizden alınınca ne yapacağımızı bilemedik, boşluğa düştük. Kurslara gittiğimizde sadece eğitim almıyorduk aynı zamanda sosyalleşiyorduk. Kapatıldıktan sonra daha az görüşür, sanattan daha az konuşur olduk” ifadelerini kullandı.

VAN

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.