Erciş Haberleri

TİP Genel Başkanı Baş: Yaşatmak için harekete geçmeliyiz

Açlık grevlerinin haklı eylemler olduğunu vurgulayan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Hızlıca, tüm Türkiye halkının sorumluluk alması gerekir. Leyla’nın sesini güçlendirelim ve Leyla’nın yaşamasını sağlamak için harekete geçmeliyiz” çağrısında bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi, 121’inci gününde. Cezaevlerinde 16 Aralık 2018’te siyasi tutukluların başlattığı açlık grevi ise 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. Federe Kürdistan Bölgesi’nde HDP üyesi Nasır Yağız’ın 108, Strasburg’ta gazeteci, siyasetçi 14 kişi ile Galler’de İmam Şiş’in eylemi ise 82’nci  gününde sürüyor.
Eyleminin 120’nci gününde Güven’i ve HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde 2 Mart’ta 5 partili ile süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ı ziyaret eden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, tecride ve açlık grevlerine ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
Halkların, açlık grevlerine ilişkin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirten Baş, açlık grevlerinin halkların bir arada yaşama ve  barış iradesi ile eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yükselen bir çığlığı olduğunu ifade etti. AKP’nin yürütmüş olduğu savaş eksenli politikalardan kaynaklı açlık grevlerinin başladığını dile getiren Baş, “Kürt düşmanlığı üzerinden Türkiye’nin tümünde kendi baskıcı iktidarının temellerini kuvvetlendirmeye çalışıyor. AKP açısından tecrit önemli bir kozdur” diye konuştu.
‘TECRİT YASADIŞIDIR’
AKP’nin Öcalan üzerindeki tecridi bilinçli olarak sürdürdüğünün altını çizen Baş, uygulanan tecridin de yasadışı olduğuna dikkat çekti. Tecridin, Türkiye halklarına yönelik yürütülen savaşın yansıması olduğunu aktaran Baş, tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan ve genişleyerek devam eden açlık grevlerinin topluma çağrı niteliğinde olduğunu vurguladı. AKP’nin baskıcı politikaları sonucu Türkiye’de sokağa çıkan herkesin düşman hukukuna tabi tutulduğuna dikkat çeken Baş, “İnsanların başka bir seçeneği kalmamış. Bu ülkenin parlamenterleri bile seslerini duyurmak için açlık grevine başvurmak zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.
Açlık grevcisinin yaptığı eylemle  kendisinden başka hiç kimseye zarar vermediğini dile getiren Baş, 3 Mart’ta HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın da içinde olduğu 6 partilinin HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde başlatmış olduğu eyleme dikkat çekti. Polisin açlık grevini gerekçe göstererek 6 milyon oy alan ve Türkiye’nin 3’üncü büyük partisi olan HDP’nin İl binasını bastığını hatırlatan Baş, gözaltına alınan 5 partilinin ise “herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı” denilerek, serbest bırakıldığını hatırlattı.
‘KUVVETLİ BİR İRADEYİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ’
Açlık grevlerinin haklı bir eylem olduğunun altını çizen Baş, “Barışa yol açacak tecridin kaldırılması talebinin yasal ve anayasal bir hak olmanın ötesinde Türkiye açısından ekmek ve su kadar önemli bir ihtiyaçtır. Türkiye’deki tüm emekçi ve yoksul halkın talebidir” dedi. Güven’i dayanışma amacıyla ziyaret ettiklerini dile getiren Baş, “Savaşçı politikaları yenilgiye uğratacak kuvvetli bir iradeyi tüm Türkiye’de ayağa kaldıracağız. Arkadaşlarımızı yaşatarak, barışa, eşitliğe, özgürlüğe ve kardeşliğe doğru yol alacağız. Bu da hepimize düşen bir görevdir” dedi.
‘BU İRADE BİRLETİRİCİDİR’
AKP’nin düşmanlaştırıcı politikalarına halkların büyük bir tepkisinin olduğunu aktaran Baş, açlık grevcilerinin sesini yükseltmek için Batı’da yapılan eylemlerin polisiye önlemler ile terörize edilebildiğine dikkat çekti. Tarihin belirli dönemlerde iktidarların toplumları teslim almak için baskıya başvurduğunu hatırlatan Baş, “Sonuç itibariyle Türkiye halklarının teslim olmayacağından eminim. Bu irade mutlaka şekillenecektir. Bugünkü eylemlerde aslında buna dair bir öncü ses verme girişimidir. Türkiye halkları mutlaka barış, özgürlük, demokrasi, eşitlik ve kardeşlik yolunda güçlerini birleştirecektir” ifadelerini kullandı.
‘HAREKETE GEÇMELİDİR’
Açlık grevlerinin kritik bir aşamaya geldiğini vurgulayan Baş, “Acele etmek gerekiyor. İnsan yaşamından daha değerli bir şey yoktur” dedi. Sendikalara, demokratik kitle örgütleri, aydın ve yazarlar başta olmak üzere herkese çağrıda bulunan Baş, “Hızlıca, tüm Türkiye halkının sorumluluk alması gerekir. Leyla’nın sesini güçlendirelim ve Leyla’nın yaşamasını sağlamak için harekete geçmeliyiz” dedi.
You might also like

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.